Minu teekond

Minu unistuste perekeskus

Viimase paari aasta jooksul olen hakanud enda soove ja unistusi kirja panema. Alguse sai see Eduplaneerija märkmiku täitmisest, mis on nüüdseks minu igapäevane abiline ja kuhu saavad kõik mu plaanid ja visioonid kirja. Ja see töötab, kirja pandud unistusetel on kombeks täide minna! Minu enda märkmikus on perekeskusega seotud unistused muidugi oluliselt detailsemalt üles märgitud, kuid natuke jagan ka teiega. Kes soovib minu unistuste perekeskuse loomist toetada, saab seda teha siit.

Perekeskuse toimimiseks peab olema kindel koht. Loenguid ja individuaalseid nõustamisi muidugi saab ja olen ka teinud teiste ruumides, kuid nüüd soovin tegevusvaldkonda laiendada. Enda perekeskuse soovin luua Tallinna lähiümbrusesse. Keskuse ruumid võiks olla avarad ja valgusküllased, kuid mitte liiga steriilsed. Eriti tore oleks, kui laps-vanem tundide ja mänguhommikute läbiviimiseks oleks üks ruum ning vanematele loengute pidamiseks ja individuaalseks nõustamiseks teine. Esimeses nimelt on olulisemad laste vajadused ja teises täiskasvanute, seega kaks eraldi ruumi toimiks mõnusamalt. Veel võiks olla piisavalt avar esik, kuhu vanemad koos lastega mugavalt mahuvad ning ka eraldatud köögiala, mis oleks ühtlasi ka perekeskuse kontor ja panipaik.

Pean väga oluliseks, et lastevanematel oleks lisaks armastusele ka teadmised, mis aitaksid neil olla rahumeelsemad ja mõistvamad, mitte ainult laste, vaid ka teiste täiskasvanutega. Perekeskuses hakkavad toimuma loengud, mis on suunatud lastevanemate igakülgsele toetamisele nii lapseootuse ja lapse sünniks valmistumise ajal, kui ka pärast lapse sündi, seda kõike Montessori meetodi põhimõtetel. Lapsevanemad saavad teadmised lapsevaatlusest, lapse arengust ja seda toetavatest tegevustest, koduse keskkonna ettevalmistamisest, lapse iseseisvuse toetamisest ning kõigest muust, mis lastevanematele küsimusi tekitab. Teisi spetsialiste kaasates on võimalused saada imetamisnõustamist ja osaleda beebiviiplemise ning beebimassaaži tundides. Perekeskusest oleks võimalus osta erinevaid kohalike tootjate valmistatud tooteid, nagu näiteks Topponcino, kokapõlled ja Montessori beebide ning väikelaste vahendid, mis sobivad ka kodusesse keskkonda kasutamiseks. Sellega sooviksin toetada ja tunnustada kohalike tootjate panust ning pakkuda lastevanematele võimalust tooteid enne ostmist näha ja katsuda. Osta või laenutada saaks ka Montessori pedagoogikat tutvustavaid raamatud.

Viimastel aastatel on kõvasti populaarsust kogunud Montessori mänguhommikud. Need on tõesti toredad koosviibimised, kus lapsed saavad ettevalmistatud keskkonnas mängida ja sotsialiseeruda ning soovi korral koos kokata. Lapsevanemad on vaikselt tagaplaanil, kuid pidevalt jälgimas ning sekkuvad ja aitavad ainult siis, kui on päriselt vaja. Mänguhommikutest on välja kasvanud mitmeid sügavaid sõprussuhteid, mis loodetavasti jäävad kestma läbi terve elu. Minu armas sõbranna Asnate on mõned aastad tagasi meie mänguhommikutest postituse teinud.

Laps-vanem tunnid on mõeldud lastele vanuses kuus kuud kuni kolm aastat, moodustatakse mitu rühma laste vanusest lähtuvalt. Laps ja vanem veedavad ettevalmistatud keskkonnas koos aega ning mõlemad õpivad midagi uut. Lapsed saavad vastavalt nende vanusele riiulitele valmis pandud vahendeid ja mänguasju uudistada ning läbi selle arendada käe ja silma koordinatsiooni, sõnavara, igapäevaeluks vajalikke oskusi ning soovi korral end ka läbi kunsti väljendada. Vastavalt lapse vanusele võib olla ka vahepala ettevalmistamise ning koos söömise aeg tunni lõpupoole. Kõige väiksematele osalejatele on võimalused üldmotoorika arendamiseks. Lapsevanem saab teadmisi lapsevaatluse kohta ning kuidas ja milliseid tegevusi lapsele pakkuda. 

Aga mis kõige olulisem, mis ühes perekeskuses olema peaks, on sealne õhkkond. Ma soovin, et minu keskusest saaks peredele juba lapseootuse ajal tuttav ja turvaline koht, kus loengutel käia ning hiljem koos lapsega väärtuslikku aega veeta, tundes end hoitud ja oodatuna.

Minu unistuste perekeskuse toetuseks saad hoogu anda siin. Aitäh!

Jaga sõbraga!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial