DIY, Montessori

Lihtne muudatus vannitoas

Märkasin hiljuti, et Roosi tahab vannitoas pidevalt pukile ronida ning kraanist voolavat vett püüda, hambaharja vee alla pista ja tasapinnal olevate asjadeni ulatuda. Ma eelistan alati seda, et lapsel oleks kaks jalga kindlalt maas, sest siis saab ta täielikult keskenduda parajasti käesolevale tegevusele, mitte pukil tasakaalu hoidmisele ja turnimisele.

Minu esimeseks valikuks oleks olnud lapse kõrgusel kraanikauss voolava veega. Selliseid vannitubasid, kus lastel on eraldi madal kraanikauss koos toimiva veevärgiga, on ka meil siin Eestis aina rohkem. Selle kasutusaeg on tegelikult üpris pikk ning enamasti selle lõpuks oleks vaja nagunii üks värskenduskuur teha. Seega kui väikste laste vanematel on ees vannitoa planeerimine või suurem remont, võiks seda varianti kindlasti kaaluda.

Meie seda teed kahjuks minna ei saanud, sest hetkel ei ole meil plaanis vannitoas suurt remonti tegema hakata. Seega tuli läheneda loominguliselt ja lihtsamalt. Tegelikult olen seda juba korra teinud kui Ruudi oli umbes 1,5- aastane. Kahjuks tol korral see toimima ei hakanud. Olen tagantjärgi proovinud analüüsida, mida ma valesti tegin ja päris hästi aru ei saagi. Ehk oli asi selles, et siis tegime selle nurga alumise korruse vannituppa, kus toimetamise energia on oluliselt kiirustavam kui üleval korrusel, kus end eesootavaks päevaks valmis paneme või vastupidiselt õhtul magama sätime. Asi võis ka selles olla, et see nurk ei õnnestunud päris nii nagu ma oleksin soovinud, see ei jäänud nii kutsuv. Lisaks eelistas Säde alati tavalises kraanikausis käsi pesta, sest õue, tuppa, sööma on alati ju nii kiire. Õppisin oma vigadest ja nüüd on meil ülemise korruse vannitoas eelkõige Roosit silmas pidades valminud lastele sobiv nurk, kus nad enda eest hoolitseda saavad. Minu suureks üllatuseks soovivad ka Säde ja Ruudi seda kasutada, kuigi Säde jaoks on see juba madal ja kõiki tema asju me siia ei pannud.

Otsustasime ära kasutada riiuli, mis oli samal eesmärgil kasutusel paar aastat tagasi Ruudiga ning mis vahepeal täitis mängutoas Roosi riiuli eesmärki. Tegemist on Ikea Rast tootega, mida kahjuks enam ei ole võimalik soetada. Midagi sarnast on aga väga lihtne teha ise liimpuitkilbist, detailid saab lasta ehituspoes sobivasse mõõtu lõigata ning siis jääb vaid üle riiul kokku kruvida. Kas nad selle sisse ka auku kausi jaoks lõikaksid, ma ei tea. Meil polnud vaja teha muud kui joonistasin sirkliga ava asukoha ning Jaagup saagis tikksaega selle välja. Kerge lihv liivapaberiga augu servadele ning oligi valmis. Riiul oli meil juba varasemast puiduvahaga töödeldud.

Seejärel hakkasin riiulit peegli ette sobitama ning otsustasin selle mitte keskele, vaid ühte nurka asetada. See andis parema võimaluse riiuli kõrvale rätikukonks kinnitada ja lisaks jättis piisavalt ruumi, et lapsed saaksid end peeglist täispikkuses vaadata. Riiuli alla panin väikese vannitoavaiba, mis püüab kinni suurema osa veest, mis paratamatult muidu lihtsalt põrandale pritsiks ja selle ohtlikult libedaks teeks. Põrandale pritsib ikka ka, seega ei pea muretsema, lapsed saavad iga kord ka põrandat kuivatada 🙂

Laste mõõtu küünehari ning Roosi juuksehari on päris Elamise Kergus veebipoest. Need olid ühtlasi osa mu ema kingitusest Roosile esimeseks sünnipäevaks. Tükiseebi lõikan pooleks, siis on see lastele kasutamiseks parajas mõõdus.

Selle toreda karbikese sain eriti hea soodushinnaga Apelsini poest ja selle sees hoiame bambusest lappe. Need tellisin eelmine aasta Opadii poest ning alguses olid need kasutusel Roosi suu pühkimiseks pärast söögikorra lõppu, kuid kuna Roosi praktiliselt ei ajanudki piima välja, siis said need kiiresti uue kasutuse. Kasutame neid tolmu pühkimiseks, peeglite pesemiseks, maha pritisnud vee kuivatamiseks, märgkoristuseks, köögilappideks jne. Kasutusi on lõputult ja need on tõesti imehead!

Roosi käib ka nüüd pukil ronimas, kuid eesmärk ei olnudki otseselt ronimist lõpetada, vaid pakkuda talle rohkem võimalusi iseseisvuseks. Mina või suuremad lapsed täidavad kannu ning Roosi harjutab vee kaussi valamist. Ta saab ise mugavalt kätte oma hambaharja ning teiste eeskujul toimetab sellega peegli ees. Jah, ta ei pese veel ise hambaid puhtaks, kuid ta saab selle tegemist harjutada. Ta saab võtta oma juukseharja ning Sädega kõrvuti juukseid kammida. Ta teab täpselt, kus on käterätik kuivatamiseks ning oma parimat andes püüab selleks valmis pandud lappidega ka riiuli tasapinda ning põrandat kuivatada. Mis peamine, ta tunneb, et temaga on arvestatud.

Jaga sõbraga!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial